دوزینگ پمپ چیست ؟

دوزینگ پمپ، مترینگ پمپ یا پمپ اندازه گیری پمپ هایی هستند که قابلیت پمپاژ یا تزریق مقدار مشخص از یک سیال را دارا می‌باشند. این پمپ ها که از نوع جابه‌جایی مثبت هستند از با اهمیت ترین سیستم ها در دوزینگ پمپ مقدار دبی و فشار هستند و همین دلیل باعث شده است که اغب مترینگ پمپ ها دارای دبی قابل تنظیم باشند.

نیروی محرکه بسیاری از این پمپ ها به صورت برق الکتروموتور، سلونوئید یا به عبارت دیگر مغناطیسی و هیدرولیک می‌باشد. از دوزینگ پمپ ها در انواع مختلف مانند پمپ دیافراگمی، پمپ پیستونی، مارپیچی و غلطکی با انواع ترکیبات مختلف جهت انتقال مواد مختلف مانند قلیایی، اسیدی و غیره استفاده می‌شود. انتقال در این پمپ ها به صورت دستی و اتوماتیک، وبا توجه به مقدار فشار قابل تنظیم می‌باشد.

نحوه عملکرد مترینگ پمپ ها:

 اجزای مترینگ پمپ ها با توجه به نوع پمپ مختلف است. از مهم‌ترین اجزای دوزینگ پمپ های پیستونی می توان به محفظه، میل لنگ، سیلندر، پیستون، آببند، شیر ورودی و خروجی اشاره کرد. اصلی ترین سیستم های به کار رفته در این طیف از پمپ ها شامل:

  • محرکه :‌ عموما توسط الکتروموتور دور ثابت وجریان متناوب و در برخی از اوقات با استفاده از موتور الکتریکی دور متغیر تأمین می‌شود.
  • مکانیزم حرکت : با توجه به نوع پمپ می‌تواند رفت و برگشتی، دورانی یا غیره باشد ولی در عمده پمپ ها نحوه خنک سازی توسط روغن صورت می‌گیرد.
  • تنظیم دبی: از مهمترین بخش های مترینگ پمپ که در اتوماتیک ها توسط سیگنالهایی که از میکروپروسسر ها دریافت می‌کند تنظیم می‌شود و در حالت دستی توسط پیچی که برای تنظیم تعبیه شده است.
  • گذرگاه سیال:‌ با توجه به کارایی پمپ و موادی که در ساخت پمپ استفاده شده است تعیین می‌گردد.

موارد مصرف دوزینگ پمپ در انواع صنایع:

 

تجهیزات جانبی پمپ اندازه گیری

  1. شیر اطمینان (ری والف): جهت احتیاط برای زمانی که مقدار فشار خروجی از پمپ بیش از حد استفاده می‌شود.
  2. دمپر پالس جریان:‌ چون مترینگ پمپ ها از نوع پمپ های جابه‌جایی هستند به همین علت با استفاده از دمپر ها جریان به خطی و یک نواختی نزدیک می‌شود.
  3. شیر های فشار شکن: این نوع شیر باعث می‌شود به خاطر فشار کم خط رانش جریان نیابد.
  4. صافی: جهت جوگیری از ورود آلودگی به داخل پمپ استفاده می‌شود.
برای دیدن محصولات بیشتر از فروشگاه پمپ سدکو دیدن فرمایید
 

نکات مهم در مورد مترینگ پمپ ها

همیشه دقت داشته باشید میزان فشار کاری باید حداقل 10 درصد از محل تزریق بیشتر باشد. شیر مکش و تخلیه فقط برای تعویض باز کنید و با توجه با علامت پیکان به طور صحیح نصب کنید.

همواره برای تنظیم پمپ از روشن بودن پمپ خود مطمئن شوید. برای آب بندی اتصلات خود از نوار تفلون استفاده نکنید و فقط از واشر استفاده کنید. برای اطمینان قبل از توقف پمپ حتما لوازم یدکی خریداری کرده باشید.