مونو پمپ چیست ؟

در دهه ۱۹۳۰ هنگامی که رنه مونو در حال کار بر روی موتور های جت بود دریافت که از این سیستم در پمپاژ سیالات نیز می‌تواند استفاده کند.
مونو پمپ از انواع پمپ های جابه‌جایی مثبت است. مونو پمپ با نام های پمپ دارای حفره پیشرونده(Progressive Cavity Pump)، پمپ حفره ای و پمپ مارپیچی خارج از مرکز شناخته می‌شود.
پمپ مار پیچی از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: روتر که قسمت متحرک پمپ و پیچی شکل است و با چرخیدن عمل پمپاژ را انجام می‌دهد و معمولا از جنس استنلس استیل می‌باشد. استاتور که قسمت ثابت پمپ و حفاظی برای روتر است. استاتور معمولا از جنس لا ستیک و یا پلاستیک است.

پمپ بلانچری در سه نوع خانگی صنعتی و نیمه صنعتی موجود می‌باشد. کارواش های خانگی معمولا تک فاز و صنعتی معمولا سه فاز هستند و ازنظر قدرت موتور و فشار بار الکتریکی با هم متفاوت هستند.

 

پمپ حفره ای چگونه کار می‌کند؟

چرخش روتر در درون استاتور به صورت پیوسته و حفره های که در روتر وجود دارد که تغییر شکل و حجم نمی‌دهد باعث می‌شود تا سیال بدون آسیب از پمپ عبور کند.
در پمپ های مارپیچی خارج از مرکز همزمان با چرخش روتر سیال با استفاده از مکش از حفره ورودی وارد پمپ شده وبا عبور از حفره های روتر از قسمت خروج از پمپ خارج می‌شود.
از مونو پمپ ها برای پمپاژ کردن سیالات غلیط، خورنده با جریان یک نواخت و بدون تلاطم مانند دوغاب، خمیرکاغذ، مواد شیمیایی و... استفاده می‌شود.

کاربرد پمپ حفره ای در صنایع مختلف

از پمپ های دارای حفره های پیشرونده در صنایعی مانند صنایع شیمیایی وسیمان استفاده می‌شود از کاربرد های متداول مونو پمپ ها می‌توان به انتقال موارد زیر اشاره کرد:

مزایای مونو پمپ

مونو پمپ ها دارای طراحی ساده و تکنولوژی نوآورانه نسبت به سایر پمپ ها استفاده میکنند.
این پمپ ها امکان استفاده برای سیالات بیشتری را نسبت به پمپ های دیگر دارد. از مزایای کلیدی پمپ های حفره‌ای می‌توان به انتقال موادی چند فازی و مناسب بودن برای اهداف دوزینگ و .... اشاره کرد.
پمپ های مارپیچی با سایز های مختلف و ضریب های متنوع در دسترس می‌باشند. مونو پمپ هایی که دارای ضریب استاندارد معمولا برای انتقال مواد با چسبندگی پایین مناسبتر هستند.

برای دیدن محصولات بیشتر از فروشگاه پمپ سدکو دیدن فرمایید
 

نکات مهم در استفاده از پمپ های حفره ای

پمپ های حفره ای اگر به صورت منظم سرویس شوند و شرایط کاری نامناسب نداشته باشند خیلی کم دچار استهلاک می‌شود. از نکات مهم در استفاده از مونو پمپ ها جلو گیری از خشک کار کردن ها زیرا ممکن است باعث خسارت ومعیوب شدن پمپ ها به ویژه استاتور شود.