پمپ پلیمری چیست ؟

پمپ پلیمری از نوع پمپ های سانتریفیوژی است. پمپ های پلیمری با نام های پمپ ضد اسید یا پمپ های اسیدی نیز شناخته می‌شوند.این پمپ برای انتقال مواد شمیایی خورنده مانند حلال ها، اسیدها، بازها و غیره استفاده می‌شود. پمپ پلیمری مخصوص انتقال مواد شمیایی می ‌باشد. به همین علت به نام پمپ شیمیایی نیز شناخته می‌شود که این اسم از لحاظ فنی نیز اشتباه می‌باشد.

پمپ های سانتریفیوژ پلیمری با انواع ترکیبات پلی پروپیلنPP، پی وی سی PVC، تفلون PTFE، ‌کاینار PVDF ساخته می شوند. به دلیل اینکه این پمپ ها جهت انتقال مواد شیمیایی خورنده استفاده می‌شود قسمت آببندی پمپ بیشتر مورد اهمیت است. در اکثر پمپ ها مکانیکال سیل جهت جلو گیری از آسیب پمپ حذف شده و از سیلینگ مگنتی استفاده می‌شود.

 

طرز کار پمپ ضد اسیدی:

 مهم ترین اجزای پمپ پلیمری  محفظه،‌ پروانه، شافت، یاتاقان و آببند هستند که با توجه با کارایی پمپ باید با استفاده از مواد مناسب ساخته شوند. هنگامی که انرژی چرخش در پروانه توسط الکتروموتور تأمین می‌شود با چرخش پروانه ها بعد از مکش سیال توسط پمپ، سیال شتاب می‌یابد. در اثر جابه‌جایی انرژزی جنبشی سیال افزایش یافته و فشاری تبدیل می‌شود که باعث به دست آمدن خواسته ما یعنی خروج پر فشار سیال از خروجی پمپ می‌شود.

کاربرد های پمپ پلیمری(POLYMER PUMP)

با توجه به کاربری های مختلف، پمپ های اسیدی در صنایع زیر کاربرد دارند.

طریقه نصب پمپ اسیدی

پمپ های پلیمری را همانند دیگر پمپ ها نباید بدون سیال روشن شود زیرا با توجه به بالا بودن قدرت الکتروموتور به سرعت با ایجاد شدن گرمای شدید اجزا از بین می‌روند. پس از اتصال شلنگ های  ورودی و خروجی با امتحان کردن اتصالات با مایع مورد نظر از نداشتن نشتی مطمئن شوید.

هنگام اتصال به برق از چرخش صحیح پمپ اطمیانان حاصل فرمایید. بلافاصله پس از اتمام کار و تمام شدن مایع سیال پمپ را خاموش کنید تا باعث خشک چرخیدن پمپ و خرابی اجزای آن نشود.

• از اتلاف انرژی جلوگیری میکند.

برای دیدن محصولات بیشتر از فروشگاه پمپ سدکو دیدن فرمایید
 

نکات مهم در مورد پمپ های اسیدی

پمپ های ضد اسیدی در رسوب زدایی و اواپرایتر نیز کاربرد دارد. این پمپ ها در انواع مختلف می‌توانند با انواع الکتروموتورهای تک فاز و سه فاز با قدرت و برند های مختلف کوپله (وصل)‌ شوند. همچنین در انواع مدل های ایرانی و خارجی به فروش می‌رسد (برای مشاوره و خرید با کارشناسان گروه صنعتی سدکو تماس حاصل فرمایید). بخش ورودی و خروجی پمپ های ضد اسیدی به خواسته خریدار به صورت فلنچ و یا سر شلنگی در سایز های مختلف قابل تغییر بوده که باتوجه به مواد استفاده شده در تولید، در انتقال مواد شمیایی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.